maso

Jídlo na prvním místě

Kniha Jídlo na prvním místě mě moc nezajímala. Občas jsem v ní během toulek knihkupectvím zalistovala, ale nikdy si mě kolem prstu neomotala a ke koupi nepřiměla. Navíc mi přišlo, že jsou všechny zásadní informace na internetu. Ale protože ji kdosi za pár korun prodával zrovna při mém spřádání plánů na Whole30, tak se mi v prackách ocitla.

Nic jsem od ní nečekala a po přečtení prvních pár stránek se na mé nedůvěře k ní nic nezměnilo. Rozhodla jsem se, že se podívám na části, které mě zajímají, a odložím ji na příště.

O pár minut později mě k ní přivedla mrcha prokrastinace.

O den později jsem ji měla přečtenou.

Skvělá práce, prokrastinace!

Paleo a všechno kolem něj mě zajímá už několik let a mám vyzkoušené, že mi dost svědčí. Čisté Whole30 se mi ale nepovedlo. Jeho pravidla pro mě byla spíš doporučení a k obrazu svému jsem si je upravovala, ještě než jsem se do něj pustila.

A v tom mi tentokrát Jídlo na prvním místě plíživě zabránilo.

IMG_20160903_165525

Autoři (Dalas a Melissa Hartwigovi) umí čtenáře motivovat. Už před JNPM bylo mé odhodlaní dokončit program na jedničku velmi silné, ale kniha mě v rozhodnutí ještě víc upevnila a mému centru výmluv a omluv jasně naznačila, že se nemá snažit.

Ve chvíli, kdy o paleu něco víte a možná s ním trochu experimentujete, vám autoři dodají potřebné nadšení vrhnout se do programu po hlavě a k tomu dostatek slušné motivace vydržet do konce.

JNPM má sedm částí, ve kterých autoři popisují svůj přístup k jídlu a vysvětlují, jak naše tělo reaguje na jednotlivé skupiny potravin, představují v nich svůj program, důvody, proč se do něj pustit, a jeho pravidla. Nechybí ani recepty.

JNPM často zabíhá do techničtějších detailů o fungování lidského těla, odvolává se na vědecké studie a zároveň vše popisuje co nejjednodušeji – často se mi při čtení vybavoval seriál Byl jednou jeden život.

Problém je, že vědeckých studií na téma, které jídlo škodí zdraví a které mu naopak prospívá, je takové množství, že si v nich každý během pár minut najde ty, které jsou v harmonii s jeho viděním světa. Většina vegetariánů by na každou studii, kterou JNPM uvádí, vytáhla deset jiných, které říkají pravý opak.

A k tomu ještě autoři na úvod každé kapitoly přidávají lidské příběhy, které připomínají zázraky.
Musím se přiznat, že kdybych si některé popisované zázraky nezažila na vlastní kůži, knihu bych odložila a myslela si u toho cosi o pomýlených sektářích. Dnes mi však nezbylo nic jiného, než při čtení souhlasně přikyvovat.

Nejdůležitější věc, kterou mi JNPM přineslo, je to, že jsem se pro následujících třicet dnů naprosto oddala myšlence jejího (českého) názvu a jídlo je pro mě teď opravdu na prvním místě.

Aby taky ne

Aby taky ne

Jestli se chystáte na své první Whole30, vůbec o tom nepřemýšlejte a Jídlo na prvním místě si co nejdřív přečtěte. Opravdu. Nemávejte nad tím rukou. Dozvíte se souvislosti, které na internetu v podobně ucelené formě nenajdete, a skutečně vám pomůže. Pokud však přemýšlíte o tom, že byste ji darovali některému ze svých blízkých, pořádně si promyslete, jestli je s paleem neseznámit jinou cestou. Dovedu si představit spoustu lidí, které spíš odradí.

Ukázka: https://www.melvil.cz/kniha-jidlo-na-prvnim-miste/