Vychytávky, bez kterých se neobejdu

Vychytávky, bez kterých se neobejdu

Počítačových prográmků, bez kterých jsem jako bez ruky, je habaděj. V tomhle článku vypíchnu ty hlavní.  Na spoustu z nich pro jejich samozřejmost určitě zapomenu. Nový mozek jsem v těch všech svých aplikacích totiž ještě nenašla.

Pocket

pocketlogo

Pocket není tou nejužitečnější z vychytávek, o kterých bude řeč, ale rozhodně tou nejpoužívanější.

Jeho funkce je jednoduchá. Pomocí rozšíření v prohlížeči si do něj ukládáte věci na později.

Články, recepty, věci, po kterých vaše srdce prahne – no prostě všechno, co vás napadne.

Je to vlastně taková zjednodušená verze překombinovaného Evernote.

Samozřejmě, Pocket má i své mouchy. Vlastně mouchu. A tou mouchou jsem já a moje proklatá chaotičnost.

Ukládám do něj všechno. Na jednu hromadu.

Články. Inspiraci k vaření. Každou maličkost, kterou si chci koupit. A že bych používala tagy? Pche, však to by mě stálo celých deset vteřin života!

screenshot_2016-09-10-10-59-45_com-ideashower-readitlater-pro

Jak to končí, si asi dovedete představit. Ano. Naprostým chaosem.

Takže jednou za rok nastává čistka a začínám s čistým štítem. Svůj přístup k Pocketu chci zjednodušit. Udělat si v něm pořádek, procházet uložené odkazy každou neděli a mazat ty, které jsem za ten týden nepřečetla.

Přes mou chaotičnost je Pocket můj nejoblíbenější nástroj, bez kterého bych se už neobešla.

Lazarus: Form Recovery

Tohle rozšíření nesmí chybět nikomu, kdo napíše víc než větu denně. Jak jeho název napovídá, jeho funkcí je zachraňovat obsah, který pohltí internet.

Vsadím se, že se každému z vás alespoň jednou podařilo přijít o text, se kterým jste se mořili několik minut. A přesně si dovedu představit, jak vás to nasralo.

Sama si tyhle situace vybavuju moc dobře, a to přesto, že Lazarus používám také už pěknou řádku let.

ctrl

Nerelevantní bonusový obrázek. Převezměte kontrolu nad funkcemi svého počítače, nad svou bezpečností a vůbec!

Lazarus však není dokonalý. Funguje u většiny textových polí, ale občas internet pohltí text tak dokonale, že ho ani Lazaurus nezachrání.

Proto raději na všechny delší důležitější texty stejně používám staré dobré ctrl+c.
Přes své nedokonalosti mi Lazarus za ta léta ušetřil hromadu nervů i času a ani u něj si nechci představovat, co bych dělala, kdyby se ho najednou vývojáři rozhodli zaříznout.

.flux

flux-logo

Snažím se své přirozené sklony k ponocování potlačit, ale ono to není tak jednoduché.

Člověk je tvor nastavený na to, aby chodil spát společně se sluncem (dobře, to není tak úplně pravda, je to celé komplikovanější a na úplně jiný článek, který už jsem vlastně také kdysi napsala).

Jenže krutá realita dnešní doby je úplně jiná a světla monitorů a displejů nám do hlavy vypalují informaci o tom, že je den klidně i o půlnoci. A náš nebohý hormon melatonin je z toho pěkně zmatený a kvůli jeho zmatenosti se nám špatně usíná i vstává a ve dne nejsme tak fit, jak bychom být měli. (Samozřejmě to je také ovlivněno mnoha dalšími faktory, třeba stravou, ale to už je na naprosto jiné čtení.)

A teď k věci. Přesně tenhle problém řeší program .flux, který tlumí světlo monitoru podle denní doby tak, aby melatonin ovlivňovalo co nejméně.

flux
Světlo monitoru je během jeho používání mírnější, narůžovělé a odpočinkové. Připravuje mozek na to, že je čas jít spát.

Samozřejmě je naprosto nevhodný pro práci s grafikou, ale kdykoliv ho jde pozastavit, buď na hodinu, nebo během používání aktuálního programu.

Pokud po večerech trávíte více času na mobilu, existuje podobná aplikace s názvem Twilight. iPhone má tuto funkci sám od sebe.

LastPass

blog-14

Bez správce hesel jsem se obešla docela dlouhou dobu. O jejich existenci jsem věděla, kdysi jsem LastPass dokonce i zkusila. Něco málo jsem o nich napsala, ale tak nějak mě nebrali.

Měla jsem své dvě, tři hesla, která jsem používala všude s klasickou myšlenkou na to, jak jsem v bezpečí, protože co by kdo s mými přihlašovacími údaji dělal? se špetkou ještě typičtějšího stejně nemám co skrývat ani ztratit.

No a pak si mě vyhlédlo nějaké zlatíčko, které se rozhodlo pro šmírování mé facebookové pošty a další záškodničení. A to si pište, že mě to pošťouchlo, a první co jsem udělala (hned po trochu hloupoučkém smazání účtu, ale stejně jsem potřebovala restart), bylo nainstalování LastPassu a jeho implementace všude, kam se dalo.

Správců hesel existuje více a pravděpodobně i lepších. U LP zůstávám ze zvyku a také proto, že je zdarma.

Nechci zabíhat do techničtějších detailů a funkcí správců hesel, zůstanu jen u silného doporučení jejich využívání (ač samozřejmě nejsou neprůstřelní a také vyžadují značnou dávku důvěry z vaší strany) a u dalšího odkazu na jeden ze svých starších článků, který je rozebírá podrobněji: https://www.s3c.cz/blog/posts/prehled-spravcu-hesel

Čestné zmínky

Je toho opravdu hodně a nerada bych místo článku omylem napsala knihu. Takže další nástroje čestně zmíním a popíšu pouze krátce. Ne protože by byly horší, ale asi bych bez nich sice nerada, ale žít dovedla.

Feedly

feedly-logo-black-color

Jsem stará konzerva, takže jsem se ze zrušení Google Readeru (červen 2013 fyi) pořádně nevzpamatovala dodnes, přestože ho Feedly nahrazuje více než slušně.
Jde v něm snadno ukládat články do Pocketu a můžete si vybrat, jestli se vám budou zobrazovat klasicky jen jako výpis titulků, nebo jako magazín.

A ještě šikovnější je, že si můžete požadovaný vzhled rozdělit podle jednotlivých odběrů.

screenshot_2016-09-10-12-24-49_com-devhd-feedly

Mobilní aplikace je moc povedená

feedly1

Ale já stejně radši browser

Buzzstream

buzzstream-logo
S tímhle monstrem jsem měla velký problém se spřátelit, ale nakonec si bez něj nedovedu svou práci představit.

Buzzstream je šikovný nástroj pro každého linkbuildera.

Jedním kliknutí na rozšíření do něj můžete snadno ukládat všechny zajímavé zdroje, kontaktní informace a skvěle se v něm udržuje přehled o komunikaci.

Pro samostatné linkbuildery je důležitý. Pro práci v týmu nepostradatelný.

Momentum

Z nové záložky v prohlížeči nemusí krvácet oči.

Rozšíření Momentum ji nahrazuje obvykle  krásným obrázkem, aktuálním časem a motivační hláškou. K tomu ještě může sloužit jako minimalistický to-do list.

 

RescueTime

rescuelogo
Sleduje, čím na počítači ztrácíte čas. Šikovná věc pro každého prokrastinátora.

Problém je, že když se chci flákat, nezabrání mi v tom naprosto nic. A občas mě rozčiluje, že mám kvůli němu pocit, jako by člověk snad neměl nárok na trochu odpočinku, ale od doby, co jsem mu přikázala ignorovat Netflix, je to trochu lepší. 🙂

RescueTime je celkem monstrózní co do funkcí a zaslouží si samostatný článek, ale ten si budete muset přečíst jinde. 🙂
rescuetime1

rescuetime2

Nebudeme to komentovat, ano? 🙂

Chci zkusit

Shoptet

logo-shoptet
Baví mě marketing. Živí mě linkbuilding a částečně i copywriting. Hltám teorii prodejních textů a technik jako hladovej pes.  Pořád ve mně hlodá myšlenka, že bych si ten e-shop měla zkusit na vlastní kůži. A od vzniku Shoptetu ve mně hlodá víc a víc. Shoptet je, jednoduše řečeno, „e-shop na pár kliknutí”, a e-shopařům tak šetří výdaje i starosti s programováním vlastního řešení.

Shoptet znám a chci vyzkoušet od jeho vzniku, ale největší sympatie jsem k němu získala po tom, co ho obsahem naplnil nejlepší český copywriter, Otto Bohuš. Takže čekám, až mě jednoho dne osvítí nápad na super produkt, posbírám odvahu a konečně ho vyzkouším na sobě.

a-to-je-vse-pratele